Inne

Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy wyborze regałów magazynowych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że regały magazynowe są wielopoziomowymi konstrukcjami, dzięki którym możliwe jest niezwykle efektywne składowanie różnego rodzaju towarów. Doskonałym przykładem mogą być palety. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę wybierając omawiane produkty do magazynu czy zakładu produkcyjnego?

Wymiary konstrukcji

Dokładny przegląd regałów magazynowych dostępnych na rynku pozwoli przedsiębiorcy wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb jego firmy. Rekomendowane jest przed podjęciem decyzji o zakupie uwzględnić kilka istotnych czynników. Pierwszym są oczywiście wymiary konstrukcji. Należy mieć świadomość, że standardowe wymiary regału magazynowego wynoszą 610 mm x 1220 mm x 1820 mm. Warto podczas urządzania magazynu kierować się maksymalnym zagospodarowaniem wolnej przestrzeni i funkcjonalnością. Istotną rolę odgrywa właściwe dopasowanie wysokości regałów pomieszczeń o nisko usytuowanym stropie.

Maksymalne obciążenie

Jest to kolejna bardzo ważna wartość przy wyborze regałów magazynowych. Godny uwagi jest fakt, że nie może zostać pod żadnym pozorem przekroczone maksymalne obciążenie, które zostało wskazane przez producenta określonej konstrukcji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ewentualne przeciążenie regału z towarem mogłoby przyczynić się nie tylko do wygięcia, ale również odkształcenia elementów konstrukcji, upadku poszczególnych ładunków.

Materiał wykonania

Warto wiedzieć, że od tworzywa, z którego zostały wykonane regały magazynowe będzie zależał maksymalny udźwig całej konstrukcji. Produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów wykonywane są przeważnie ze stali, aluminium i polipropylenu. Regały stalowe wykazują się przede wszystkim solidnością i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Aluminiowe rozwiązania są lżejsze od stalowych. Cechuje je wytrzymałość i stabilność. Z kolei polipropylen wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonania półek Należy mieć świadomość, że elementy polipropylenowe są bardzo łatwe w czyszczeniu, a także wytrzymałe.

Regały statyczne

Regały statyczne w najprostszym możliwym ujęciu nie zmieniają swojego położenia w magazynie, sklepie czy zakładzie. Są bowiem przymocowane na stałe. Przedsiębiorstwa decydują się na przytwierdzenie ich do podłoża lub ścian. Ponadto wśród regałów statycznych można wyróżnić regały ramowe, paletowe, półkowe czy wspornikowe.

Regały paletowe jak wiadomo przeznaczone są do składowania ładunków, które są umieszczone na paletach. Ich budowa bazuje na nośnych poprzeczkach. Produkty tego typu wykorzystywane są w halach czy magazynach. Z kolei regały półkowe znajdą zastosowanie w firmach składujących ładunki o niewielkich gabarytach. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się regały wspornikowe. Ich budowa opiera się na pojedynczych słupach, a także zamocowanych do nich poziomych wspornikach.

Regały dynamiczne

Regały dynamiczne zostały wyposażone przez producenta w element jezdny. Umożliwia on produktom na poruszanie się. W tej kategorii znajdują się regały przepływowe, wjezdne, a także przesuwne. Regały przepływowe doskonale zdadzą egzamin wszędzie tam, gdzie składowane są towary z ograniczoną datą ważności. Świetnymi przykładami mogą być magazyny spożywcze czy farmaceutyczne. Dzięki regałom wjezdnym możliwe jest natomiast optymalne wykorzystanie określonej powierzchni magazynowej. Regały świetnie sprawdzą się w magazynach, w których przedsiębiorstwo składuje towar jednego rodzaju.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *