Medycyna i zdrowie

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

Uporczywe bóle kręgosłupa, problemy z chodzeniem i poruszaniem się, a może nawracające bóle głowy? Jeśli zauważyłeś u siebie którychś z tych objawów, to  oznaka, że czas skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista pomoże uporać się z problemem, zanim stanie się on szczególnie dotkliwy i utrudni codzienne funkcjonowanie. Ale jak znaleźć osobę, której będziemy mogli w stu procentach zaufać? Oto garść praktycznych porad dla pacjentów.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

Po pierwsze nie bójmy się pytać o kwalifikacje osoby, której chcemy powierzyć nasze zdrowie i sprawność fizyczną. Na co warto zwrócić uwagę:

  •  jaką szkołę ukończył fizjoterapeuta,
  • jakim tytułem się posługuje (magister, licencjat czy może technik masażysta).

Warto wyraźnie zaznaczyć, że dobry fachowiec i pasjonat swojego zawodu nigdy nie spoczywa na laurach. Fizjoterapia, jak  każda dziedzina związana z medycyną dynamicznie się rozwija. Dlatego dobry fizjoterapeuta cały czas pogłębia swoją wiedzę. Jeśli szukamy fachowca, to sprawdźmy jakie kursy specjalistyczne  ukończył.Dobry fizjoterapeuta powinien mieć ukończony więcej niż jeden kurs specjalistyczny w całości.

Oczywiście sam dyplom, nawet najlepszej uczelni medycznej w kraju to nie wszytko. Liczy się też doświadczenie, a te można nabyć tylko dzięki praktyce. Warto prześledzić karierę zawodową wybranego fizjoterapeuty, dowiedzieć się gzie i z mim pracował.

Kolejna istotna kwestia to terminy i dostępność  fizjoterapeuty w godzinach, które odpowiadają pacjentowi. Nie da się ukryć, że najlepsi fachowcy w tej dziedzinie nie mogą narzekać na brak pracy i ich terminarze są wypełnione z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Możemy się upewnić czy wybrany przez nas fizjoterapeuta jest mobilny i czy dojeżdża do pacjenta. To szczególnie istotne, jeśli dolegliwości bólowe utrudniają  samodzielne poruszanie się bądź stan zdrowia pacjenta nie pozwala na wychodzenie z domu. Nie możemy też nie wspomnieć o cenie. Warto zapytać, jaki jest koszt jednej wizyty i co konkretnie obejmuje. Jak długo trwa wizyta i ile czasu fizjoterapeuta poświęca w tym czasie na ćwiczenia.

 Na tych samych falach…

Warto zastanowić się nad zmianę fizjoterapeuty, jeśli pacjent nie odczuwa poprawy stanu zdrowia po kilku sesjach bądź po prostu nie dogaduje się z rehabilitantem. Wbrew pozorom ta nić porozumienia i wzajemnie zaufanie są równie istotne co kompetencje zawodowe fizjoterapeuty.

Szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty dla siebie bądź dla kogoś bliskiego? Koniecznie zajrzyj na: www.fmclodz.pl/ – FMC

 

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *