Fauna i flora

Wszystko, co trzeba wiedzieć o pszczołach

Pszczoły miodne mają różne role i obowiązki w ulu. Królowa pszczół jest gwiazdą ula. Największa pszczoła w kolonii, królowa jest jedyną samicą z w pełni rozwiniętymi jajnikami i jest zdolna do składania jaj. Wydziela ona feromony, które regulują pracę kolonii. Truteń jest samcem pszczoły miodnej. Głównym celem trutnia jest kojarzenie się z królową. Trutnie konkurują ze sobą podczas lotu godowego. Gdy truteń połączy się z królową, wkrótce potem umiera.  Pszczoła robotnica utrzymuje funkcjonowanie ula. W zależności od wieku, pszczoła robotnica odgrywa różne role w ulu. Młoda pszczoła robotnica pełni rolę pielęgniarki, pielęgnuje i karmi larwy pszczół, a także przetwarza nektar, karmi królową oraz wytwarza i kapsluje miód. Starsza pszczoła robotnica zajmuje się żerowaniem.

Cykl życia pszczoły

Królowa składa jedno jajo w każdej komórce lub gnieździe woskowym przeznaczonym do wylęgu. Jaja są małe, białe, mają owalny kształt i są pozbawione segmentów. Larwy pojawiają się lub wylęgają z jaj po trzech dniach życia. Właśnie wyklute z jaja larwy zwijają się na dnie komórki, gdzie widać typowe segmenty. Larwy są białe, ślepe i bez kończyn, z mokrym połyskiem. Larwy są karmione pokarmem larwalnym i/lub mleczkiem pszczelim w ich pęcherzykach płucnych (sześciokątnych komórkach), aż do momentu, gdy są wystarczająco duże, aby przejść metamorfozę, znaną również jako okres poczwarki lub nimfy. W ostatniej fazie rozwoju dorosłe pszczoły robotnice zamykają woskiem pęcherzyki pszczele, co w pszczelarstwie znane jest jako „zasklepione komórki”. Metamorfoza larw w poczwarki, które dojrzeją do dorosłych owadów, odbywa się w ukrytej intymności pod zamykającym komórkę woskiem.

Jak długo żyją pszczoły?

Długość życia pszczoły miodnej zależy od różnych czynników. Robotnice pszczoły miodnej żyją zaledwie sześć tygodni w sezonie produkcji miodu, kiedy to są niezwykle aktywne w poszukiwaniu pożywienia, magazynowaniu nektaru, karmieniu larw i produkcji miodu. Jednak śmierć jednego pokolenia robotnic nie powoduje śmierci całej kolonii. Długość życia kolonii pszczół miodnych zależy od przetrwania różnych pszczół w jej obrębie. Jeśli żyje tylko królowa, kolonia nie może przetrwać, ponieważ nie może ona samodzielnie produkować miodu ani zapylać kwiatów. Rodzina pszczół miodnych jest zorganizowanym społeczeństwem trzech dorosłych kast: matek, robotnic i trutni. Każda kasta ma pewne obowiązki związane z zachowaniem swojego ula. Królowe, które są odpowiedzialne za produkcję i składanie jaj, żyją średnio od dwóch do trzech lat, ale wiadomo, że mogą żyć nawet pięć lat. Udomowione matki pszczół miodnych mogą umierać wcześniej, ponieważ pszczelarze często wymieniają ule. Pojedyncza królowa składa tysiące jaj przez całe swoje życie.

Pokarm pszczół

Pszczoły żywią się zasadniczo dwoma rodzajami produktów kwiatowych: nektarem i pyłkiem. Nektar to słodki płyn wypełniony cukrem, produkowany przez rośliny w celu przyciągnięcia zwierząt zapylających. Pyłek to sproszkowana substancja, która zawiera wystarczającą ilość męskich gamet (komórek plemnikowych) do zapłodnienia innej rośliny. Pyłek zawiera również wszystkie składniki odżywcze, jakich może zapragnąć mała pszczoła: węglowodany, białka, witaminy i minerały. Wiele gatunków pszczół wykształciło koszyczki pyłkowe, dzięki którym w trakcie zbierania pokarmu zbierają one pyłek i przenoszą go na inny kwiat. Jest to wzajemnie korzystna relacja, która służy zarówno interesom pszczoły, jak i kwiatu. Nawet jeśli pszczoła zje część pyłku, zostanie on przeniesiony w wystarczającej ilości, aby zapłodnić inną roślinę.

Budowa pszczoły

Pszczoły miodne mierzą około 15 mm długości i mają jasnobrązowy kolor. Pszczoły miodne mają zazwyczaj owalny kształt o złoto-żółtych kolorach i brązowych pasmach. Chociaż kolor ciała pszczół miodnych różni się w zależności od gatunku, a niektóre pszczoły miodne mają przeważnie czarne ciała, prawie wszystkie pszczoły miodne mają zmienne ciemne do jasnych prążki. Te naprzemienne jasne i ciemne paski służą przetrwaniu pszczoły miodnej: w przeciwieństwie do innych zwierząt i owadów, które chowają się, gdy wyczuwają w pobliżu drapieżniki, jaskrawo ubarwione ciała pszczoły miodnej służą jako ostrzeżenie dla drapieżników lub przypadkowych gości, o zdolności pszczoły miodnej do żądlenia. Głowa pszczoły miodnej składa się z oczu, czułków i struktur odżywczych. Oczy obejmują oko złożone i oko proste; oko złożone pomaga pszczołom interpretować kolor, światło i informacje o kierunku z promieniowania słonecznego UV, podczas gdy funkcja oka prostego, zwanego również okularem, pomaga w określeniu stopnia obecności światła. Anteny służą do wyczuwania zapachów i mierzenia prędkości lotu pszczoły. Żuchwa to szczęka pszczoły, która służy do spożywania pyłku, cięcia i kształtowania wosku, karmienia larw i królowej, pielęgnacji, czyszczenia ula oraz walki. Ciało pszczoły miodnej jest podzielone na segmenty: żądło, nogi, antenę, trzy segmenty tułowia i sześć widocznych segmentów odwłoka. Tułów pszczoły miodnej składa się ze skrzydeł, nóg i związanych z nimi mięśni, które kontrolują ich ruch.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *