Turystyka i wypoczynek

Odessa 3 co do wielkości miasto Ukrainy

Odessa to duże ukraińskie miasto, trzecie pod względem wielkości (na pierwszym miejscu znajduje się Kijów, na drugim Charków). Położone jest nad brzegiem Morza Czarnego i ma status największego portu morskiego w kraju i jednego z najpiękniejszych kurortów nad morNazwa „Odessa” ma pochodzenie greckie – wywodzi się od „Odesos” – starożytnej kolonii, która niegdyś znajdowała się obok współczesnej metropolii. W XVIII wieku miasto zostało odbite od wojsk tureckich i nazwane Odessą, od tego czasu przewodzi swojej historii jako część państwa ukraińskiego. Miasto to uważane jest za największy ośrodek komunikacyjny, naukowy, kulturalny i przemysłowy regionu. Odessa nazywana jest „perłą” północnego Morza Czarnego i jest polecana do odwiedzenia każdemu, kto przyjeżdża na Ukrainę. To największe centrum turystyczne kraju, które zachwyca przyjemnym klimatem, wieloma atrakcjami, najczystszymi plażami, a także wyjątkowym kolorem, jakiego nie ma w żadnym innym ukraińskim mieście. Jest to miejsce docelowe wielu wycieczek i krajowych i zagranicznych.

Odessa to kolebka ukraińskiego humoru i miejsce, do którego na pewno będziesz chciał wrócić.

Odessa to centrum regionu o tej samej nazwie, który niemal w całości położony jest na Nizinie Czarnomorskiej. Miasto leży nad brzegiem Zatoki Odeskiej, na mniej więcej płaskim terenie (50 m n.p.m.).  Klimat Odessy należy do typu morskiego, kontynentalnego (jednego z najkorzystniejszych), w którym zima jest dość ciepła i łagodna, a lato jest gorące i suche. Bliskość morza łagodzi mróz w zimnych porach roku, z reguły od grudnia do lutego termometr rzadko spada poniżej -4°С,  prawie nie ma śniegu. Latem powietrze w Odessie nagrzewa się do +30°С i więcej, prawie nie ma deszczu. Większość opadów przypada na okres poza sezonem (wiosną i jesienią), ale długotrwałe, intensywne ulewy prawie nigdy nie występują.

Wycieczka do Odessy zaplanowana od połowy maja do końca września to gwarancja złapania sezonu kąpielowego, temperatura wody w Morzu Czarnym w tym czasie utrzymuje się w przedziale +18°С +22°С. To właśnie w tym czasie w mieście odnotowuje się największy napływ turystów. Jest to logiczne, gdyż większość kupujących bilet na pociąg, samolot czy autobus do Odessy chce połączyć zwiedzanie z relaksem na plaży.

Kultura i zabytki

Odessa to kolorowy zakątek Ukrainy, inny niż jakikolwiek inny region. Architektura miasta i mentalność miejscowej ludności ukształtowały się pod wpływem różnych ludów zamieszkujących te tereny w różnym czasie. Mieszkańcy Odessy wiele zabrali od Żydów, Mołdawian, Greków i Rosjan. Tutejszą ludność wyróżnia humor, miłość do życia i ciepły, wręcz rodzinny stosunek do turystów. Podczas wycieczki do Odessy można uchwycić ten wyjątkowy smaczek i przekonać się jaką wyrozumiałością i cierpliwością są obdarzenie jej mieszkańcy. Odwiedzających Odessę jest zawsze wielu, dlatego mieszczanie ze spokojem i zrozumieniem traktują fakt, że ciągle są pytani, jak dostać się w ten czy inny zakątek miasta lub podać lokalizację najbliższego hotelu, sklepu czy apteki.

Nie da się w pełni zanurzyć w smakach Odessy bez wizyty na lokalnych targowiskach. W Odessie uwielbiają się targować, więc wybranie produktu dla siebie (nieważne, czy jest to jedzenie, ubrania czy pamiątki) i nawet niepróbowanie „przebić” ceny jest niewybaczalnym zaniedbaniem. Wiele będzie zależało od tego, jak przebiegnie rozmowa ze sprzedawcą, czy będzie zadowolony z transakcji, na ile ustąpi. Wycieczka do Odessy to wycieczka na targ Privoz, gdzie można się przekonać o swoim talencie do negocjacji.

Zielone płuca Odessy

W Odessie bez przesady znajdują się dziesiątki parków, skwerów i przytulnych, zielonych terenów rekreacyjnych. Ci, którzy chcą spędzić czas w cieniu drzew przy szeleście liści, powinni odwiedzić:

Ogród miejski, założony w 1803 roku przez Jose i Felixa de Ribas. Jest bogate nie tylko w roślinność, ale także w rzeźby, które sprawiają, że miejsce to wydaje się żywe. Ogród Dyukiwski to najbardziej romantyczny zakątek Odessy, ulubione miejsce spotkań zakochanych. Ciekawym urozmaiceniem wycieczki do Odessy może być także odpoczynek w Parku Szewczenkowskim, który został założony w 1875 roku i jest największym parkiem miejskim. Arcadia Park to doskonała lokalizacja dla tych, którzy lubią łączyć wypoczynek na świeżym powietrzu ze spotkaniami w kawiarni lub restauracji. Istnieje również kilka klubów nocnych i barów, które są zamykane tylko rano.

Muzea i biblioteki coś dla ducha

Muzeów w Odessie jest tak wiele, że jest mało prawdopodobne, aby odwiedzić przynajmniej połowę z nich w ciągu jednej wycieczki do Odessy, a nawet tygodnia. Dlatego wybierając się na wycieczkę do Odessy należy  Będziesz musiał wybrać najciekawsze i zacząć poznawać miasto od najczęściej odwiedzanych miejsc: Muzeum „Tajemnice Podziemnej Odessy”; Muzeum Koniaku Szustowa; Muzeum ciekawej nauki; Muzeum kontrabandy; Muzeum Archeologiczne; Muzeum Sztuki. W mieście znajduje się także Muzeum Literackie, „Katakumby Odessy” oraz Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej. Jest tego sporo, nawet dla miłośnika książek i literatury w programie wycieczki może znaleźć się któraś ze stu  placówek bibliotecznych w mieście. Bez wątpienia warto odwiedzić regionalną Bibliotekę Naukową im Hruszewskiego, Biblioteka Centralna im Franka, Bibliotekę Ogólnoukraińskiego Centrum Kultury Bułgarskiej oraz lokalne biblioteki dziecięce.

Odessa to prawdziwy raj dla amatorów teatralnych.

Odessa to miasto idealne dla amatorów teatru. Wycieczkę do Odessy można wzbogacić choć jednym spektaklem. W mieście działa Akademicki Teatr Komedii Muzycznej, Laboratorium Teatralne „Teatr na Chaynaya”, Teatr Opery i Baletu oraz Teatr Zagraniczny „Spotkanie w Odessie”. Koneserzy muzyki nieformalnej będą zachwyceni wizytą w Teatrze Rock Opera im Łapeyka Na uwagę zasługują także TYUG i Rosyjski Teatr Dramatyczny. Maluchów niespokojnych można zabrać na przedstawienie Teatru Lalek, który jest nie tylko najstarszy, ale i najlepszy na Ukrainie. Natomiast w Odessie działa pierwszy (i jak dotąd jedyny na Ukrainie) Teatr Baniek Mydlanych.

Ciekawych miejsc i obiektów w Odessie jest tak wiele, że gościom tego kolorowego miasta dosłownie zabrakło pomysłów, gdzie się wybrać i co zobaczyć. Poznawanie miasta najlepiej zacząć od najpopularniejszych miejsc, które stały się swoistą „wizytówką” tej „perły morza”: Wycieczkę do Odessy zawsze można urozmaicić jakim ciekawym miejscem nie koniecznie z przewodnika. Każdy wybierze coś swojego, coś dla siebie z bogatej oferty atrakcji tego przepięknego nadmorskiego miasta.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *