Medycyna i zdrowie

Czy woda z plastikowej butelki jest zdrowa? Ile może stać woda w butelce? Odpowiadamy!

Przechowywanie wody w plastikowych butelkach może nie być obojętne dla naszego zdrowia. Wyniki badań wskazują, że szkodliwość butelek plastikowych niekoniecznie jest mitem – mogą się z niej bowiem przedostawać do wody takie substancje jak bisfenol A. Czym możemy zastąpić plastikową butelkę jednorazowego użytku?

Woda ma kluczowe znaczenie w prawidłowym działaniu organizmu. O ile dorosły człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet miesiąc, o tyle bez wody – zaledwie kilka dni.

Woda podtrzymuje podstawowe funkcje organizmu. Odpowiada za ilość krwi w naszym organizmie, a więc także transport i wchłanianie składników odżywczych. Dzięki płynom w naszym ciele krążą także hormony i enzymy. Ponadto, woda odpowiada za regulację temperatury ciała, pozwala wydalać produkty uboczne przemiany materii, a także oczyszczać organizm z toksyn. Już niewielki jej niedobór w naszym organizmie może powodować senność oraz zaburzenia uwagi, a także zwolnienie procesów metabolicznych i spadek poziomu energii. Przy nawadnianiu organizmu warto jednak pamiętać, że ważna jest nie tylko ilość wypijanej wody, ale także jej jakość.

Czy butelki plastikowe są szkodliwe?

Z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Fredonia State University of New York w 9 krajach świata (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach i Brazylii) wynika, że z butelek PET mogą przedostawać się do wody pozostałości tworzyw sztucznych. Naukowcy wykazali, że związki chemiczne zawarte w plastikowych opakowaniach (wykryto ich ponad 4 tysiące!) mają wpływ m.in. na rozwój embrionalny człowieka, mogą też przyczyniać się do cukrzycy, otyłości, zaburzeń neurologicznych czy powstawania nowotworów.

Woda z plastikowych butelek – czym ją zastąpić?

Przechowywanie wody w plastikowych butelkach, zwłaszcza przez dłuższy czas i w przypadku gdy się nagrzewa – np. latem, w nagrzanym samochodzie czy na plaży, może powodować, że do wody zaczną przedostawać się nieobojętne dla zdrowia człowieka substancje.

To samo może dziać się wtedy, gdy butelkę jednorazowego użytku będziemy używać wielokrotnie. Wówczas substancje te mogą przedostać się do wnętrza podczas mycia czy zgniatania.

Ponadto, wiele osób zastanawia się czy woda w butelce może się zepsuć. Choć sama woda nie może się przeterminować to można stwierdzić, że woda w butelce się psuje ze względu na swoje opakowanie. Po pewnym czasie mogą też namnażać się w butelce bakterie – dlatego należy ją opróżnić w ciągu 72 godzin.

Co zamiast plastikowej butelki?

Świetnym rozwiązaniem – w pełni bezpiecznym dla zdrowia, a także pozwalającym sporo zaoszczędzić – są butelki filtrujące. Nie posiadają one w składzie bisfenolu A, przeznaczone są do wielokrotnego użytku, a ich bezpieczeństwo – szczególnie w przypadku butelek od sprawdzonych, znanych marek – potwierdzone jest regularnymi badaniami laboratoryjnymi. Do wyboru są ponadto butelki w modnych kolorach, np. bursztynowym, cytrynowym, jeansowym czy flamingowym. Jeśli szukasz butelki z filtrem wejdź na https://dafi.pl/blog/.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *