Dom i ogród

Usterka instalacji wodnej i lokalizacja wycieku

Współczesne instalacje sanitarne tworzone są z niezwykle solidnych materiałów, które wzmocnione są przed szkodliwym działaniem korozji. Nie jest powiedziane, że do takiej awarii w ogóle nie dojdzie. Ale ryzyko zostało obniżone do względnego minimum. Co nie oznacza, że usterki instalacji wodnej nie zdarzają się w ogóle. Nadal zdarzają się takie przykre sytuacje. Najczęściej w budynkach, które można zaliczyć już do tych wiekowych.

Woda w rurach

Dlaczego dochodzi do usterek w instalacji sanitarnych? Powodów może być dużo. Warto wspomnieć sobie o kilku najczęstszych przypadkach, które są wynikiem nieprawidłowego działania czynnika ludzkiego.

Jednym z nich jest…prawidłowy przepływ wody w rurach. Ktoś powie – no ale po to są właśnie rury. Po to, aby woda mogła nimi przepływać. Tylko że jeżeli ekipa montażowa zaniedbała gratowanie po ucięciu, w przyszłości można spodziewać się tego, że dojdzie do zwiększenia ciśnienia, które może doprowadzić do zawirowania strumienia wody. W dalszej konsekwencji będzie dochodzić do przyspieszonej korozji. Dlaczego? Ponieważ miedź odpowiedzialna za wzmocnienie rur od instalacji będzie wypłukiwana. Ewentualna usterka na pewno nastąpi szybciej, niżby mogli właściciele się spodziewać.

Zimna woda

Właściwie to należałoby powiedzieć, że woda zamarznięta. Jeden z najgorszych wrogów każdej instalacji wodnej. Dlatego też ekipy specjalistów jasno mówią, że żadne rury, nawet te najkrótsze nie powinny zostać umieszczone w pomieszczeniach, jakie są nieogrzewane. W innym bowiem wypadku woda z czasem będzie zamarzać – w szczególności, jeżeli mowa jest o naprawdę niskich temperaturach, jakich w naszym kraju nie brakuje. Tego typu zjawiska sprawiają, że woda zaczyna rury rozsadzać i dochodzi do usterki w instalacji wodnej.

Usterka do usunięcia

Skoro już usterka powstała, to należy zrobić wszystko, aby została usunięta. Można dążyć do tego samodzielnie, ale chyba każdy laik zdaje sobie sprawę z tego, że wykrywanie wycieków wody wcale nie jest tak łatwym zadaniem. Nie brakuje domowych sposobów na lokalizację wycieków, ale czy są one skuteczne? Nikt nie jest w stanie tego z całą pewnością określić. Ważne jest więc, aby poprosić o pomoc specjalistów, np. firmę, której stronę znaleźć można pod adresem https://przeciek24.com. To dzięki nim można profesjonalnie namierzyć wszystkiego rodzaju nieszczelności – zarówno te duże, jak również te małe. Te drugie są w szczególności bardzo ważne. Ich szybka lokalizacja pomoże sprawić, że nie dojdzie do poważniejszej awarii.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *