Dom i ogród

Nieszczelna instalacja wodna – czy to koniec świata?

Nieszczelna instalacja wodna – czy to koniec świata? Niejednokrotnie może się zdarzyć sytuacja, że ściany w domu z bliżej nieokreślonego powodu są mokre, bądź na podłodze znajdują się kałuże nieznanego pochodzenia. W takich sytuacjach można podejrzewać potencjalną nieszczelność instalacji wodnej mieszkania. Czy lokalizacja przecieków wody to duży problem?

Co zrobić w wypadku awarii rury?

Uszczelnienie przeciekającej instalacji nie jest przyjemnym zadaniem, które jednak należy wykonać jak najszybciej, ponieważ woda w wycieku może narobić dużo, bardzo kosztownych w naprawie szkód, takich jak odkształcenie drewnianych podłóg, namnożenie się pleśni, bądź w przypadku mieszkań w bloku zalanie sąsiadów. Jak zostało wspomniane, naprawa wycieku nie jest prosta i szybka, więc w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć się przed zwiększeniem zniszczeń i odcięcie dopływu wody do rur. Kiedy wyciek nie będzie miał możliwości do powiększenia, może nastąpić lokalizacja przecieków wody.

Kto zajmuje się wyciekami wody?

Samodzielne zlokalizowanie wycieku wody może być trudne, warto, więc wynająć do pomocy specjalistów, zajmujących się wyszukiwaniem nieszczelności w instalacji wodnej, bez zbędnego demolowania domu, zrywania podłóg i kucia ścian. Zespół hydraulików z nowoczesnym, profesjonalnym sprzętem sprawdzi się w takich wypadkach znakomicie. Eksperci, używając różnych metod sprawią, że nastąpi skuteczna lokalizacja przecieków wody, a co z tym idzie znajdą miejsce awarii i oszczędzą właścicielowi domu problemów.

Jakie są metody wyszukiwania przecieków?

Współcześnie istnieje mnóstwo nieinwazyjnych metod poszukiwania wycieków wody, które mogą się sprawdzić w różnych sytuacjach. Jedną z metod są badania przy pomocy kamer termowizyjnych, które sprawdzają się zwłaszcza w wypadku dużych wycieków wody. Inną metodą lokalizacji nieszczelności rury jest metoda akustyczna. W niej lokalizacja przecieków wody wykonywana jest przy pomocy urządzenia zwanego geofonem. Jest to całkowicie bezinwazyjna metoda, wykorzystująca wibrację gruntu lub nieszczelnej rury. Istnieje jeszcze mnóstwo innych metod, z czego każda z nich sprawdzić się może w innych sytuacjach.

Zlokalizowano przeciek – co dalej?

Gdy nastąpiła lokalizacja przecieków wody można przystąpić do usuwania usterki. Na szczęście, tak samo, jak wyciek można odnaleźć w sposób nieinwazyjny, awarię instalacji wodnej również w wielu sytuacjach można naprawić bez niepotrzebnych kosztów późniejszej naprawy ścian i podłóg. Jak widać, nieszczelna rura nie musi stanowić końca świata i można pozbyć się problemu w sposób wygodny, bezpieczny i skuteczny.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *