Budownictwo i architektura

Jak zlokalizować przeciek w rurze pod ziemią?

Jeśli z sufitu nagle zacznie kapać woda, najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojej własności, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Po pierwsze, należy w jakiś sposób zatamować wyciek, a po drugie ocenić sytuację i rozmiar powstałych szkód.

Od czego zacząć lokalizację wycieków wody?

Nieszczelności w rurach to usterki, które należy jak najszybciej naprawić. Otwarte nieszczelności są łatwe do zauważenia – w tym przypadku woda tryska z ziemi. Istnieją jednak pewne nieszczelności, które nie są tak proste do wykrycia. W przeszłości, aby znaleźć przeciek, trzeba było wykopać całą rurę. Było to czasochłonne, kłopotliwe i niewygodne – trzeba było wyłączyć dopływ wody. Najlepsze rozwiązanie problemu zawsze wynika z jego przyczyny. Należy określić konkretne warunki aby lokalizacja wycieków wody przebiegła pomyślnie:

  • Typ rury (metalowa, z tworzywa sztucznego);
  • Przeznaczenie (rury ciepłe lub zimne, kanalizacja);
  • Głębokość umiejscowienia rury.

Jak znaleźć przeciek w rurze pod ziemią?

Czuły mikrofon. Woda wyciekająca ze szczeliny powoduje hałas pod ciśnieniem. Rura metalowa generuje dźwięk wysoki, a rura z tworzywa sztucznego – dźwięk niski. Jest on najbardziej intensywny w miejscu wycieku. Metoda ta jest często stosowana do wykrywania nieszczelności w rurach niemetalicznych.

Wykrywacz nieszczelności korelacji. Mikrofony są mocowane w dwóch punktach rury wodociągowej i przekazują częstotliwość szumu. Urządzenie analizuje dane z sygnału wibroakustycznego (szum wycieku) i oblicza lokalizację wycieku. Metoda ta jest najbardziej skuteczna w przypadku rur metalowych.

Kamera termowizyjna. Za pomocą kamery termowizyjnej można zlokalizować najgorętszy obszar powierzchni nad uszkodzonym odcinkiem rury. Ta metoda jest wygodna w przypadku nieszczelności rury z gorącą wodą lub systemu grzewczego.

Bezpieczny gaz. Do rury wtryskiwana jest mieszanina azotu i wodoru. Gaz jest kierowany w górę przez pęknięcie w rurze i może przedostać się nawet przez asfalt. Specjalne czujniki wskazują miejsce wycieku gazu, a więc i nieszczelności.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi znalezienie nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej nie wymaga wiele czasu ani wysiłku. Profesjonalna firma przeciek24.com pomoże Ci szybko i sprawnie rozwiązać lub naprawić problem.

Kto jest odpowiedzialny za naprawę uszkodzeń?

Odpowiedzialność za szkody ponosi wyłącznie osoba, która zawiniła. Jeśli Twój sąsiad nie ma pieniędzy, sąd odbierze mu jego własność. Wina może również leżeć po stronie instytucji zarządzającej, jeśli na przykład dojdzie do pęknięcia zniszczonej rury pionowej. Powinieneś mieć prawo do uzyskania pełnego odszkodowania od firmy zarządzającej budynkami mieszkalnymi.

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *