Męskie dodatki do garderoby charakteryzują się zwykle surowym stylem. Zwykło się przyjmować, że spinki do mankietów muszą mieć charakter formalny. Takie warianty owszem oddają męskość i klasę, jednak czasem można dobrać inne modele. Kreatywność w ich dobraniu to sposobność na stworzenie stylizacji z indywidualnym charakterem. Dzięki temu oddany zostanie faktyczny duch mężczyzny, a nie tylko jego wyjściowa strona.
Podstawowe wiedza
Spinki do mankietów występują w różnych wariantach. Dotyczy to nie tylko kolorystyki, ale także kształtów i materiałów użytych do ich wykonania. Zwykło się je dzielić na kilka podstawowych rodzajów.
- eleganckie lub formalne
- półformalne
- nieformalne
Eleganckie i formalne spinki charakteryzują się prostymi geometrycznymi formami. Posiadają raczej standardowy wzór, który nie wyróżnia się na tle garnituru. Mają za zadanie podkreślić formalność i nie rzucać się w oczy. Z tego powodu wykonane są zwykle ze srebra. Można jednak też spotkać złote warianty oraz platynowe. Szczególnie klasowym produktem są subtelne spinki do mankietów z białego złota. Czasem na formalnych modelach występują subtelne zdobienia. Zwykle są to fantazyjne zawijasy, które wyróżniają się na tle geometrycznego designu.
Pomimo bardzo sztywnego charakteru ich styl jest uniwersalny i ponadczasowy. Przede wszystkim dodają szyku i podkreślają pozycję. Nadają się one jednak bardziej do spotkań biznesowych niż randek. Wymagają także eleganckiej oprawy w postaci odpowiednich butów i garnituru. Zwykle takiej stylizacji towarzyszy też biała koszula, spotyka się jednak czasem też granatowe barwy. Przy wyborze koszuli należy także zwrócić uwagę na mankiety do spinek. Przeznaczone dla nich są te posiadające pojedynczy i podwójny otwór na spinki.
Finish stylizacji z charakterem
Innym wariantem natomiast są pół formalne lub nieformalne spinki do mankietów. Charakteryzuje je znacznie większa różnorodność, a co za tym idzie szersze możliwości stylizacyjne. Nie posiadają restrykcyjnych wymagań, co do wyboru koszuli lub garnituru. Dzięki temu mogą w większym stopniu oddać indywidualny charakter mężczyzny i podkreślić jego pozytywne cechy. Występują na nich motywy nawiązujące do klubowej przynależności albo inny szczególny symbol.
Takie spinki bywają wykonane także z różnych materiałów, nie muszą to być metale szlachetne. Mogą posiadać różne fantazyjne kształty, jak motocykle, samochody, samoloty lub elementy związane z kulturą. Niestety ale w żadnym razie nie nadają się na spotkania biznesowe lub doniosłe celebracje. Są dobrym wyborem dla imprez tematycznych, gdzie warto wyróżnić się poprzez eksponowanie określonego symbolu. Przykładowo może to być impreza jakiegoś stowarzyszenia. W tej sytuacji półformalne spinki z emblematem klubu będą świetnym pomysłem.
Czy ślub to dobra pora na spinki?
Ślub jest szczególnym wydarzeniem i wymaga od mężczyzny konkretnego ubioru. W tym przypadku spinki nie powinny mieć raczej kształtu samolotu, tylko bardziej formalny charakter. Mowa tu o wcześniej wspomnianych geometrycznych wariantach z prostą formą. Oddadzą one idealnie doniosły charakter uroczystości. Powinny one stanowić jedynie finisz stylizacji, nie powinny wychodzić na pierwszy plan.
W obecnych czasach można spotkać się też ze spinkami ślubnymi posiadającymi określone grafiki lub grawery. Są to opcje chętnie wybierane przez Panów młodych oraz gości wesela. Należy jednak pamiętać o tym, że spinki w dalszym ciągu powinny posiadać odpowiedni charakter- dostosowany do sytuacji.