Nieinwazyjne, bezbolesne i najprostsze spośród badań diagnostycznych – badanie moczu jest ogólnodostępne i powszechnie zalecane, jako badanie rutynowe. Głównie dlatego, że wynik analizy moczu dostarcza wielu cennych informacji w zakresie stanu zdrowia, funkcji układu moczowego, a pośrednio, również funkcji pozostałych układów i narządów. Czytaj dalej i zobacz, co warto wiedzieć o analizie moczu.
1. Jaki jest skład moczu i dlaczego jego kontrola jest istotna?
Prawidłowy skład moczu to 96% wody, 2,5% azotowych produktów przemiany materii, wśród których zdecydowaną większość stanowi mocznik, a także 1,5% soli mineralnych i minimalne ilości innych substancji. Systematyczna analiza moczu pozwala rozpoznać choroby nerek, wątroby i dróg moczowych oraz ocenić indywidualne predyspozycje do tworzenia się kamieni nerkowych. Ułatwia także diagnostykę wielu chorób, w tym cukrzycy, żółtaczki i zapalenia trzustki.
2. Jak przygotować się do pobrania próbki moczu?
Przygotowania do pobrania próbki moczu należy rozpocząć 24 godziny wcześniej. W tym czasie należy unikać wysiłku, zgodnie z zaleceniami lekarza zlecającego badanie, zrezygnować (lub nie) z przyjmowanych dotychczas leków, a także unikać produktów, które mogą zmienić zabarwienie moczu (np. buraków lub jagód). Dodatkowo, kobiety powinny poinformować lekarza o ewentualnym terminie miesiączki – zwłaszcza badanie jest wykonywanie tuż przed lub w trakcie krwawienia.
3. Jak pobrać mocz do analizy?
Mocz przeznaczony do analizy, powinien być dostarczony w specjalnym, jałowym pojemniku. Takie pojemniki są dostępne w każdej aptece, można je kupić również w laboratorium. Zbieranie moczu do innego pojemnika (np. słoika), może zafałszować wynik. Jak pobrać mocz krok po kroku?
Umyj dokładnie ręce, a następnie – okolice cewki moczowej. Mężczyźni powinni w tym celu zsunąć napletek i umyć cały członek, kobiety natomiast przemyć okolice ujścia cewki moczowej, kierując się od przodu do tyłu.
Mocz do analizy należy zebrać rano (jednak nie wcześniej niż przed godziną 3:00), ze środkowego strumienia i napełnić ½ objętości pojemnika. Niedopuszczalne jest dotykanie jałowego pojemnika wewnątrz.
4. Jak interpretować wynik analizy moczu?
Wynik analizy moczu jest interpretowany pod kątem konkretnych wskaźników. Należą do nich barwa moczu, przejrzystość, pH, ciężar właściwy oraz obecność białek, glukozy i ciał ketonowych. Ocenę przeprowadza się także w oparciu o analizę mikroskopową moczu.
Należy pamiętać, że interpretacja wyników, jakich dostarcza analiza moczu, każdorazowo wymaga konsultacji z lekarzem zlecającym wykonanie badania.